Dámský snowboard Head Everything Lyt

Dámský snowboard Head Everything Lyt
Dámský snowboard Head Everything Lyt
Typ:Allmountain
Druh:Dámské
Značka:Head
Původní cena:9590 Kč
Nová cena s DPH: 9590 Kč
Varianta:

Případné doplňující informace:

Kusů:

Pokud hledáte lehké, odpouštějící prkno, které vám nabízí kontrolu a přilnavost, je pro vás prkno EVERYTHING LYT to pravé. Jak už název napovídá, toto prkno má všechno. Nová konstrukce tohoto prkna má z nějakého důvodu přezdívku "autopilot". Nabízí podporu a přilnavost na sjezdovce i mimo ni. Přidané kontaktní body se sněhem nabízejí kontrolu i v ledových podmínkách. Díky měkkému prohnutí je prkno hravé a snadno se s ním zatáčí. Tomu napomáhá i velmi nízká hmotnost ve špičce a patě prkna, která vyžaduje méně námahy i při zatáčení v hlubokém sněhu. Jedno prkno pro všechny, spolehlivé prkno na celé hory - to je EVERYTHING LYT.

TVAR: Asymmetric Shape
ÚROVEŇ: zdokonalený
PROHNUTÍ LYŽE/CAMBER: Hybrid Camber DCT 2.0
ARCHITECTURE: LYT Board Architecture w. Graphene
FLEX INDEX: 6
BASE: Extruded Base

TECHNOLOGIE

HYBRID CAMBER DCT 2.0

The new hybrid construction DCT 2.0 has the nickname “autopilot” for a reason. The board has four added con-tact points with the snow, paired with a longer effective backside edge. This assures a perfect position, resulting in optimized control in all conditions, which makes carving as easy as slopestyle.

 

HEXAGONAL CORE

Hexagonal Core is a high-tech compound that allows a board to weigh less but maintain its core strength. It is arranged zonally in the construction of selected HEAD boards.

 

GRAPHENE

Graphene is a 2D material that even when an atom thick is one of the strongest and lightest materials on earth. Used zonally in a board it magnifies a board’s positive characteristics.

 

LYT TECH

Lighter products help to you to enjoy yourself longer on snow. By focusing on the essentials, we are able to provide you with gear, which is light in weight but extraordinary in terms of performance and design.

 

LYT BOARD ARCHITECTURE W. GRAPHENE

Hexagonal Core paired with Graphene make for a very light and strong core material, which is being used for this high-tech board architecture.

 

LIGHTWEIGHT WOOD CORE

A new core design, using lightweight wood. This weight reduction transfers into boards that are light, yet long-lasting and full of power.

 

TRUE TWIN

True Twins are built for freestyle, opening the door to a magic show of both switch and regular trickery. From park to pipe and street to indoor jibbery true twins are where it’s at.


Související zboží:

Proč u nás

Výhodné ceny.
DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-
Nákup bez registrace
Stejné ceny v eshopu i kamenné prodejně
Většina zboží skladem
Stálé akce a výprodej
Kvalitní a vyzkoušený sortiment.
Snowboardingu rozumíme.
Potřebujete poradit?
Více info ...

Kontakt

Prodejna
Snowboard-MB
Hradišťská 46
293 06 Kosmonosy
Mladá Boleslav
zobrazit na mapě »
otevírací doba »
tel. 603 929 009
e-mail:
info@snowboard-mb.cz

Copyright © 2005 - 2024 Snowboard-MB.cz  |  Mapa stránek   Ochrana osobních údajů a soubory Cookies  |  Kontakt

Snowboard shop | Snowboard komplety | Snowboard bazar | Lyže bazar | Sport Mladá Boleslav | Tvorba e-shopů Nett.cz